O našom sade

Sad „Nutgrove“ sa rozprestiera na rozlohe 32 hektárov v obci Zemplínska Nová Ves, neďaleko regiónu Tokaj. Z veľkej väčšiny je vysadený šľachtenými odrodami, ktoré sú odolné voči jarným mrazom, bakteriálnym chorobám a ponúkajú bohaté úrody orechov s tenkou škrupinou a lahodným svetlým jadrom. Doposiaľ sme fázovo vysadili približne 4 500 stromov. Sad prechádza konverziou na ekologické pestovanie a tak sú naše orechy už teraz ošetrované len biologickými prípravkami.

Vybudovali sme ho na ornej pôde, bez oplotenia. Po kvalitnej príprave pôdy sme pre každý jeden orechový stromček vyvŕtali dieru a následne ho ručne zasadili. Každý strom prešiel počas prvých troch rokov tzv. výchovným rezom, aby sa vytvarovala rovnomerná koruna. O stromčeky sa staráme ako o vlastnú rodinu, kontrolujeme ich rast, bedlíme za možnými nedostatkami, sledujeme, čo rastie na zemi medzi stromami, počas deficitu vlahy ich manuálne polievame.
Plot v dĺžke 2 kilometrov sme nakoniec postavili, vlastnoručne. Trvalo to 3 mesiace. Pomáha nám chrániť sad pred nezvanými návštevníkmi z ríše zvierat i ľudí.

"Najlepší čas zasadiť strom bol pred 20 rokmi. Druhý najlepší čas je teraz."